• Головна
  • Про кафедру

    Історія кафедри "Автомобілі"

    История автомобильной кафедры знту

    Кафедра “Автомобілі” є головною кафедрою транспортного факультету ЗНТУ. Вона почала функціонувати з 1944 р. у Запорізькому автомеханічному інституті після звільнення м. Запоріжжя від німецьких окупантів, коли за наказом НКСМ (Народний комісаріат середнього машинобудування) СРСР Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування був реорганізований у Запорізький автомеханічний інститут... читати далі

    Філії кафедри

    филиалы кафедры автомобили

    У навчальному центрі ЗАЗ "ЗАЗ" є філія кафедри Автомобілі для спеціальностей "колісні та гусеничні транспортні засоби" та "двигуни внутрішнього згорання".

    Ця філія працює з 26 травня 1993 р.. Вона включає лабораторію стендових випробувань та лекційні аудиторіі... читати далі

    Викладачі кафедри

    викладачі кафедри Автомобілі ЗНТУ викладачі кафедри Автомобілі ЗНТУ викладачі кафедри Автомобілі ЗНТУ
    викладачі кафедри Автомобілі ЗНТУ викладачі кафедри Автомобілі ЗНТУ викладачі кафедри Автомобілі ЗНТУ

    Список викладацького складу кафедри “Автомобілі” на 2011-2012 н.р... читати далі

    Навчально-допоміжний склад

    Список навчально-допоміжного складу кафедри “Автомобілі” на 2011-2012 н.р... читати далі

  • Абітурієнту

    Напрями та спеціальності

    колесні та гусеничні транспортні засоби та двигуни внутрішнього згоряння

    Кафедра здійснює підготовку фахівців зі спеціальностей: “Колісні та гусеничні транспортні засоби” за спеціалізаціями “Автомобіле - та тракторобудування” і “Випробування і діагностика автомобіля, діагностичне обладнання”. А з 2000 року відкрилась нова спеціальність “Двигуни внутрішнього згоряння”... читати далі

    Матеріально-технічне забезпечення

    матеріально-технічне забезпечення

    Інформація про матеріально-технічне забезпечення навчального процесу на кафедрі "Автомобілі" ЗНТУ... читати далі

  • Студенту
  • Контакти

Історія кафедри Автомобілі

Кафедра "Автомобілі" є головною кафедрою транспортного факультету ЗНТУ.Кликните, чтобы увеличить

Вона почала функціонувати з 1944 р. у Запорізькому автомеханічному інституті після звільнення м. Запоріжжя від німецьких окупантів, коли за наказом НКСМ (Народний комісаріат середнього машинобудування) СРСР Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування був реорганізований у Запорізький автомеханічний інститут. Завідувачем кафедри з 1946 по 1949 рік був ректор інституту М.Й. Бодзич. До складу кафедри входили доц. Лукін В.І. (зав. кафедри), Дроздов М.Г., Шепеленко Г.М. та інші. Кафедра готувала спеціалістів за фахом "Автомобілі і трактори".

У вересні 1947 року Запорізький автомеханічний інститут був перейменований у Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування. У цей період на кафедрі навчалося понад триста студентів автотракторного факультету.

1957 року, коли Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування був перейменований у Запорізький машинобудівний інститут, а факультет сільськогосподарського машинобудування реорганізований у машинобудівний факультет, тимчасово була припинена підготовка фахівців за спеціальністю "Автомобілі і трактори".

З розвитком автомобільної промисловості в Україні і перепрофілюванням заводу "Комунар" на автомобільний виникла необхідність підготовки спеціалістів для автомобілебудівної промисловості.

Наказом Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР від 10 травня 1961 р. була відновлена робота автомобільного факультету, до якої увійшли кафедри опору матеріалів, теоретичної механіки і ТММ, теплотехніки і гідравліки, нарисної геометрії та креслення.

Перший прийом студентів у 1959 році був організований на ливарному факультеті. Уже в 1960 р. був відкритий прийом абітурієнтів на вечірнє і заочне відділення.

Кафедра "Автомобілі" у складі автомобільного факультету була сформована 1964р. на базі кафедри теплотехніки і гідравліки у складі: доц. Голомідова А.М. (зав. каф. до 1976 р.), Череваня В.М. (зав. каф. з 1976 до 1998 рр.), ас. Ляха В.К.

Початок організації лабораторної бази кафедри відноситься до вересня 1962 р. До цього часу під лабораторії кафедри було виділено два приміщення: одне - автомобільний бокс розформованої військової кафедри; друге - господарський навіс, під який підвели стіни і поставили ворота (нині склад у дворі головного корпусу).

Активну роботи з оснащення лабораторій кафедри проводили ас. Лях В.К. і лаб. Писаревський В.І.

Починався перший навчальний рік з викладання дисциплін за фахом, і в першу чергу необхідно було організувати проведення лабораторних робіт з конструкції автомобіля.

Для виготовлення навчальних макетів (розрізів) використовувалися списувані двигуни й агрегати автомобілів. Роботи виконувалися в основному вручну.Кликните, чтобы увеличить

Розширювався навчально-допоміжний склад майбутньої кафедри. До робіт залучали старш. лаборантів і лаборантів Фаткуліна К., Колесника Ю., Ківгило В., Плясовицю Ю.

Кафедра ТМ і ТММ передала після проведених випробувань автомобіль ЗАЗ-965. Це був перший ходовий автомобіль лабораторії. Лаборантом Писаревським В.І. були відновлені два стенди для випробування електроустаткування автомобіля, що стали основою для організації лабораторії електроустаткування. Згодом придбали світло-променеві осцилографи і підсилювальну апаратуру.

Активну участь у формуванні матеріальної бази брав Лях В.К., який неодноразово "штурмував" міністерські кабінети, "пробиваючи" заявки на устаткування.

Ректор інституту Михайлов П.А. і зав. каф. теплотехніки і гідравліки Ольяк В.Д. контролювали хід робіт зі створення лабораторної бази. Павло Андрійович щодня приходив у лабораторію, цікавився ходом робіт, тактовно підказував, як краще виконати ту або іншу роботу, і всі постійно відчували його підтримку.

Велику ініціативу й ентузіазм по створенню матеріальної бази виявляли студенти. Вони брали участь у виконанні всіх робіт. Руками студентів Ткаченка В., Гречка В., Скачка В. та ін. під керівництвом лаборантів був відновлений автомобіль ГАЗ-51, який довгі роки виконував роботи в інституті.

Кожний студент вважав своїм обов'язком зробити щось корисне для створення лабораторій кафедри. Студенти Борисенко Г. і Брильов В. (у майбутньому - викладачі каф. автомобілів) брали активну участь у розвитку лабораторної бази.

Формально лабораторії створювалися при кафедрі теплотехніки і гідравліки і весь навчально-допоміжний персонал входив до складу цієї кафедри. Заняття зі спеціальних дисциплін проводилися викладачами Ляхом В.К., Дроздовим М.Г., потім у роботу включилися Голомідов А.М., Черевань В.М., Ольяк В.Д. та інші.

До початку офіційного створення кафедри в 1964 р. у корпусі № 1 під кафедру були виділені приміщення для лабораторії "Конструкція автомобіля і трактора", де багато сил для удосконалення матеріальної бази доклав лаб. Груша Д.П., людина з великим життєвим досвідом, військовий автомобіліст, у минулому командир військової частини. Завдяки його зусиллям лабораторія стала однією з кращих в інституті. В іншій, виділеній для кафедри автомобілів аудиторії була створена лабораторія електроустаткування автомобіля, яка оснащена за участю ас. Ляха В.К. і лаб. Писаревського В.І найсучаснішим у ті часи випробувальним устаткуванням.

В одному з навчальних корпусів інституту була обладнана лабораторія з експлуатації автомобіля (відп. Миронюк В., Рижов В.). Надалі роботу з вдосконалення цієї лабораторії продовжили Козирев В.Х. і Юдін В.П.

Викладачі і співробітники кафедри багато сил і енергії віддавали удосконалюванню навчального процесу, лабораторної бази, методичному забезпеченню. Розроблялися і виготовлялися навчальні й випробувальні стенди, наочне приладдя.Кликните, чтобы увеличить

Для студентів були організовані курси з підготовки водіїв автомобілів, де водієм-інструктором був довгий час Лобанов В.М. Усі студенти перших випусків одержали посвідчення водія.

З числа перших випускників були залишені для роботи викладачами на кафедрі Борисенко Г.В., Брильов В.В., Коваленко І.І., а потім, після служби в армії, з кафедри ТМ і ТММ перейшов випускник цього ж потоку Козирев В.Х.

Кафедрі не вистачало площ для подальшого розвитку. Відсутність приміщень стримувала розвиток не тільки навчальної, але й наукової роботи. В цей час проходила реконструкція вулиці Лепіка, під час якої були знесені окремі приміщення кафедри автомобілів. З ініціативи кафедри та ректора Михайлова П.А. був підтриманий типовий проект приміщення для лабораторій кафедри. Прив'язку проекту здійснив "Промбудпроект" у дворі корпусу № 2.Кликните, чтобы увеличить

Головний інженер, а потім керуючий трестом "Запоріжалюмінбуд" Бєліков Борис Григорович, знайшов можливість допомогти в будівництві корпусу кафедри. І вже на початку 70-х років кафедра одержала нове приміщення, що відкрило широкі перспективи як для розширення матеріальної бази із забезпечення навчального процесу, так і для проведення наукової роботи.

До цієї роботи залучалися студенти всіх форм навчання. Так, за участю студентів денної, вечірньої і заочної форм навчання було розроблено і виготовлено оригінальне устаткування, яке ефективно застосовується в навчальному процесі і науково-дослідній роботі. Згодом кафедра поповнилася молодими вченими Брильовим В.В., Козиревим В.Х., Юдіним В.П., які успішно захистили дисертації кандидатів технічних наук. Вони активно працювали над впровадженням своїх наукових розробок у виробництво і навчальний процес. Виконання цих робіт велося під керівництвом зав. кафедри Голомідова А.М.

Продовжувачем науково-дослідних робіт став завідувач кафедри "Автомобілі" доц. Черевань В.М. Незабаром знову розпочалися будівельні роботи на кафедрі. Робота полягала в перекритті односвітлового поверху корпусу і будівництва допоміжного приміщення у дворі кафедри. В результаті цих робіт кафедра одержала дві навчальні аудиторії і допоміжне помешкання в дворі кафедри, що дозволило розвантажити основні площі від допоміжного устаткування. Роботи виконувались колективом кафедри.

Восени 2003 року колективом кафедри «Автомобілі» при підтримці ректорату університету і деканату транспортного факультету була проведена реконструкція території навколо корпусу кафедри "Автомобілі". При цьому було спилено старі дерева, а замість них посаджені молоді. У висадженні молодих каштанів і беріз, приуроченому до дня народження університету, взяли участь і посадили свої дерева випускники кафедри минулих років міський голова Карташов Є.Г., ректор ЗНТУ Бєліков С.Б., начальник міської ДАІ Щегольський Ю.А., перший декан автомобільного факультету Борисов Б.П., члени ректорату, декани, завідувачі кафедр університету, а також викладачі, співробітники і студенти транспортного факультету.

Перший випуск спеціалістів відбувся 1964 року. На цей час кількість прийому абітурієнтів збільшилася до 6 груп. У 1988 році відкрита філія кафедри на Запорізькому автомобілебудівному заводі.

Сьогодні згідно угоди про підготовку та перепідготовку фахівців між ЗНТУ та ЗАТ"ЗАЗ"на філії ЗНТУ в учбовому центрі ЗАТ"ЗАЗ" по заочній формі навчається більше 200 співробітників ЗАТ"ЗАЗ" по спеціальності "Колісні та гусеничні транспортні засоби".

За роки існування кафедрою підготовлено більше 4000 спеціалістів та магістрів з конструювання, виробництва та експлуатації автомобілів, які працюють в основному на автомобільних заводах колишнього Радянського Союзу. Значна кількість випускників працює в Запорізькій області та місті Запоріжжі. За цей час було підготовлено понад 100 випускників кафедри для іноземних держав. Серед випускників кафедри - громадяни Куби, Монголії, Індії, Афганістану, Сирії, Йорданії, В'єтнаму та інших держав.

Випускники кафедри здебільшого працюють конструкторами, випробувачами, майстрами, начальниками бюро, цехів та відділів, викладачами технічних навчальних закладів різних рівнів, головними керівниками підприємств. Серед них: Атоян К.М. - к.т.н., головний конструктор ЛАЗ, директор технічного інституту; Шимков А.А. - д.т.н., проф., головний конструктор колісних тягачів МАЗ; Безверхий С.Ф. - д.т.н., проф., директор автополігону, начальник комітету метрології і стандартизації Кабінету міністрів Росії; Бєліков С.Б. - д.т.н., проф., ректор ЗНТУ; Середа Б.П. -д.т.н., проф., зав. каф. ЗДІА; Папашев О.Х. – голова правління ЗАТ "ЗАЗ"; Ластовецький М.І. – радник голови правління ЗАТ "ЗАЗ"; Харкун В.М. - головний конструктор КрАЗ; Прусов П.М. - головний конструктор ВАЗ; Лебединець В. І. - головний інженер ПАЗ; Макаров А. - головний конструктор УАЗ; Щербаков О. - заст. головного конструктора УАЗ; Артюх Н.Ф.- к.т.н., заст. директора з науки НДІ; Глушко В.І. - к.т.н., доц., декан машинобудівного факультету ЗНТУ; Козирев В.Х. - к.т.н., доц., декан транспортного факультету ЗНТУ; Москалюк А.М. - к.т.н., началь¬ник ІТЦ Волзького автомобільного заводу; Карташов Є.Г. - к.ф.н., мер міста Запоріжжя; Яковенко Ю.П. – голова наглядової ради ВАТ "Трест Запоріжалюмінбуд"; Столбінський В.В. - заст. голови міськвиконкому; Іванов І.Є. – начальник Запорізького держоблавтотранспортного управління; Каплун В.І. – віце-президент, виконавчий директор "Богдан"; Сазонов С.В. – голова правління "АвтоКРаЗ".

Багато років науково-дослідна робота кафедри була спрямована на дослідження характеристик агрегатів транспортних машин та їх впливу на експлуатаційні показники. Розробки спрямовані на вивчення процесів функціонування окремих агрегатів і систем та підвищення техніко-економічних показників машин. У роботах співробітників кафедри знайшли вирішення питання раціональної конструкції і характеристик рульового управління, підвіски та шин для забезпечення прийнятих показників керованості і стійкості руху автомобілів; розробки технологічних процесів обслуговування паливної апаратури і систем живлення двигунів з метою поліпшення паливної економічності й екологічності автомобілів; оптимізації параметрів трансмісій автомобілів; оптимізації вибору колісних рушіїв повнопривідних автомобілів, автомобілів-амфібій і сільськогосподарської техніки.Кликните, чтобы увеличить

Вирішення цих питань виконувалось у роботах вчених кафедри: проф., д.т.н. Бєлікова С.Б.; доцентів, к.т.н.: Брильова В.В., Козирева В.Х., Череваня В.М., Кузьменка В.А., Юдіна В.П., Сергієнка О.В., Слюсарова О.С.; ст. викладачів Ляха В.К., Борисенка Г.В., Писаревського В.І.

Науково-дослідна робота кафедри проводилася спільно з виробничими об'єднаннями ЗАТ "ЗАЗ" (м. Запоріжжя), "АвтоВАЗ" (м. Тольятті), "Бобруйськшина" (м. Бобруйськ), УкртрансНДІпроект (м. Київ), автотранспортними підприємствами і станціями технічного обслуговування України, науково-дослідними установами і навчальними закладами, Східним науковим центром Транспортної академії України, Київським національним транспортним університетом, Московським державним технічним університетом (МАМІ), Харківським національним політехнічним інститутом.

У тісній співдружності з Управлінням головного конструктора автозаводу "Комунар", очолюваним у ті часи Стешенком В.П., під керівництвом к.т.н., доц. Голомідова А.М., співробітники кафедри брали участь у розробленні принципових конструктивних рішень передньопривідних легкових автомобілів.

Перші роботи були спрямовані на виявлення експлуатаційних характеристик автомобілів з приводом на передні колеса і класичного компонування. Роботи були обумовлені створенням наукових засад для проектування першого в СРСР легкового автомобіля з приводом на передні колеса. Проведені дослідження дозволили одержати порівняльні експлуатаційні характеристики автомобілів передньопривідного і класичного компонування, що дозволило прийняти рішення про проектування передньопривідного автомобіля особливо малого класу. У дослідженнях того періоду наукової діяльності кафедри взяли участь Борисенко Г.В., Брильов В.В., Козирев В.Х., Коваленко І.І., Єресько В.О., Лях В.К., Писаревський В.І.

Результати цих робіт стали базовими для проведення дослідно-конструкторських робіт зі створення вітчизняних легкових автомобілів нового покоління ЗАЗ-1102, ВАЗ-2108, АЗЛК-2141.

Черевань В.М. займався теоретичними дослідженнями плавності руху автомобілів особливо малого класу з використанням для вирішення поставлених завдань аналогових моделюючих машин.

На кафедрі під керівництвом Череваня В.М. проводилися дослідницькі роботи з Харківським тракторним заводом самохідних шасі із забезпечення плавності руху тракторного шасі. У результаті цих робіт були розроблені рекомендації для зниження вібронавантаженості на робочому місці оператора за рахунок характеристик сидіння і його вторинного підресорювання. У цих роботах брали участь ст. викладачі Лях В. Д., Писаревський В.І.

Групою співробітників кафедри під керівництвом Кузьменка В.А. проведені науково-дослідні роботи з удосконалювання техніки, що випускається Бердянським заводом дорожньо-будівельних машин. Під керівництвом і за участю доц., к.т.н. Юдіна В.П., зав. лаб. Кравець-Мінський А.В., Усенко С.І. розробили технологічні процеси з обслуговування і ремонту систем живлення карбюраторних двигунів в умовах АТП та проектну технічну документацію з виготовлення технічних засобів для виконання цих робіт. Результати роботи разом із ДержавтотрансНДІ (м. Київ) впроваджені в АТП України і Грузії. Виконано також роботи для ЦІНДТА (м. Ленінград) з діагностики карбюраторів двигунів внутрішнього згоряння.

Принципово новий етап у науковій діяльності кафедри починається з 1973 р.

Перші науково-дослідні роботи в цей період проводяться за договором "Кафедра "Автомобілі" ЗМІ - кафедра "Автомобілі" МАМІ - автозавод "Комунар". Поступово обсяг робіт збільшується, і кафедра переходить на прямі зв'язки з "Комунаром". Основний напрямок досліджень зв'язаний з визначенням впливу конструктивних особливостей підвіски і рульового керування на керованість і стійкості руху автомобіля.

У цьому напрямку працювали к.т.н., доценти Брильов В.В. і Коваленко І.І, ст. викладачі Борисенко Г.В. і Писаревський В.І.; дещо пізніше к.т.н., доц. Сергієнко О.В.

У цей період кафедра багато уваги приділяє інструментальній оснащеності досліджень. На кафедрі розробляється і створюється оригінальний стенд для визначення моментів інерції, що дозволив конструкторським бюро ВАЗ, ГАЗ, ЗАЗ, АЗЛК визначити реальні значення моментів інерції автомобілів і застосувати їх при доведенні, модернізації і створенні нових автомобілів.

На кафедрі вперше в СРСР був розроблений і виготовлений оригінальної конструкції бортовий комплекс із живленням від бортової мережі для проведення випробувань керованості і стійкості руху автомобіля. Цей бортовий комплекс застосовується до цього часу на АвтоВАЗі і ПО "Бобруйськшина". Науковий імідж кафедри в автомобільному світі СРСР зростає. Надходять пропозиції від головного конструктора ВАЗ Мірзоєва Г.К. і головного інженера ПО "Бобруйськшина" Шишкіна А.Я., про проведення спільних робіт із доведення перспективних виробів цих заводів.

В ці роки при кафедрі створюється група з п'ятьох штатних співробітників НДС: Снесар Б.С., Степанченков В.А., Забаєв В.А., Ганжа Н.В., Ярмак Ю.А. Об'єм виконуваних госпдоговірних робіт у цей період досягає 80 тис. карб. на рік, що дозволяло постійно зміцнювати й оновлювати навчальну і наукову базу кафедри.

Вісімдесяті роки були продуктивними як у розвитку наукового потенціалу кафедри, так і в реальному втіленні результатів досліджень у виробництво. Були впроваджені на ВАЗ та ЗАЗ рекомендації по параметрах установки керованих коліс для автомобілів ВАЗ-2108 і ЗАЗ-1102, конструктивних особливостях передніх і задніх підвісок, на ПО "Бобруйськшина" впроваджені рекомендації з конструктивних особливостей радіальних шин із металокордом. Для підприємств-партнерів розроблялися оригінальні конструкції стендів, пристроїв, вимірювальної апаратури і т.д. Ряд оригінальних устаткувань захищено авторськими посвідченнями. Кафедра виконувала роботи зі створення легкового електромобіля на базі автомобіля ЗАЗ-1102.

Поряд із навчальною, науково-дослідною роботою викладачі кафедри ведуть активну суспільну і виховну роботу на факультеті, в університеті, очолюючи профспілкову і партійну організації (доц. Кузьменко В.О., ст. викл. Писаревський В.І., доц. Брильов В.В., доц. Юдін В.П.).

З перших років роботи кафедри значна увага викладацьким складом приділяється студентським науковим дослідженням. Щорічно проводяться науково-технічні конференції "Дні науки", на яких студенти виступають з доповідями за результатами досліджень, виконуваних під керівництвом викладачів. У всесоюзних і всеукраїнських студентських конкурсах і олімпіадах наші студенти неодноразово завойовували призові місця.

Ще в 70-х роках студенти Костичев С., М’ягков С., Тітов С., Корж С. під керівництвом ст. викл. Борисенка Г.В., розробили конструкцію і виготовили дитячий автомобіль "Піонер-1" для автомістечків. Робота в цьому напрямку була продовжена студентами Войтенком С., Пилипенком, Маслюком А. і завершилася розробкою і виготовленням дитячого автомобіля "Піонер-2". Разом із кафедрою ЕМА було розроблено варіант такого ж автомобіля з електричним приводом і живленням від акумуляторної батареї. Ці розробки експонувалися на всеукраїнській і всесоюзній виставках науково-технічної творчості молоді.

Студентами Тригубом І., Костичевим В., Хаселевим Ю., Войним С., Майдебурою В. і Яцун С. вперше в СРСР був розроблений і виготовлений автомобіль "Баггі" (1972 р.), автомобіль-карт із регулюючим дорожнім просвітом для експлуатації по дорогах із різним покриттям.

Студенти і випускники кафедри були організаторами спортивного клубу "Трамплін", першого не тільки в Україні, але й у СРСР центру науково-технічної творчості молоді (1979 р.), ініціаторами і творцями НТЦ "ЗАЗавтотехніка", де і сьогодні під керівництвом викладачів і працівників НТЦ розробляються і виготовляються зразки нової автомобільної техніки.

На сьогодні співробітники кафедри приділяють увагу пошуку шляхів становлення вітчизняного автомобіле- і тракторобудування в нових економічних умовах. У зв'язку з розпадом старої системи розподілу виробництва в межах країн, що входили до складу СРСР, кризовими явищами в їх економіці, перепрофілюванням підприємств для задоволення своїх національних інтересів, автотракторобудування України практично виявилося паралізованим. Підйом галузі і її інтеграції у світову економіку стримуються відсутністю і нераціональною дією механізмів державного регулювання процесів імпорту, інвестування і стимулювання національного виробника продукції автотракторобудування. У цих умовах, з огляду на обмежені ресурси вітчизняного споживача автотракторної продукції, доцільно розвивати виробництво деяких машин як виробів крупновузлової збірки, із максимальним використанням потенціалу вітчизняного виробника і необхідного залучення зацікавлених іноземних інвесторів-постачальників комплектуючих.

Виробництво таких машин необхідно розміщувати на спеціалізованих підприємствах обмеженої потужності, не обтяжених високою питомою вагою накладних витрат, пов'язаних із підтримкою нераціонально функціонуючих структурних підрозділів та інфраструктури.

У зв'язку з цим на кафедрі здійснюються пошукові дослідно-конструкторські роботи зі створення спеціалізованого транспорту з колісною формулою 4x2 промислового призначення, для забезпечення потреб металургійного виробництва, а також багатоцільового повнопривідного шасі 4x4 модульної конструкції, що дозволяє створити на його базі гаму спеціалізованих машин сільськогосподарського і промислового призначення. Активну участь у цих роботах брали к.т.н, доценти Черевань В.М., Козирев В.Х., Юдін В.П., Слюсаров О.С.

Промисловий технологічний транспортер 4x2, призначений для внутрішньозаводських перевезень, у тому числі на металургійних заводах для транспортування ковшів з розтопленим металом повною масою до 10 тонн, розроблений на замовлення Запорізького титано-магнієвого комбінату за участю студентів гр. А-148 Видиша А.І., Кусакова В.А., Приступи А.В., Ткачова В.І. та студента-заочника гр. 5337 Дар'їна М.А.

Шасі 4x4 розроблене для створення спеціалізованих машин сільськогосподарського призначення, в тому числі ґрунтооброблювальних машин з агрегатами, що мають привод від двигуна шасі, будівельно-дорожних машин різного призначення, як транспортна база для створення спеціальних автомобілів, причіпних і сідельних тягачів, за активної участі студентів гр. АМ-114: Осьмака Є.І., Карнауха В.Л., Соломонова О.А.

Розроблене малогабаритне шасі тракторного типу для механізації робіт у комунальному господарстві як тротуарна сміттєприбиральна, снігоочисна машина, газонокосарка, транспортно-технологічний засіб для механізації лісозаготівельних робіт на базі розроблювального ВАТ "МоторСіч" малогабаритного трактора за активної участі студентів гр. АМ-115 Михайлова В.В., та гр. АМ-116 Поршнева М.В. та Дмітрієва К.А., може застосовуватись для механізації сільськогосподарських робіт на малих ділянках, у садах і городах індивідуального і колективного господарства. Передбачається варіант шасі з пружним гусеничним обводом для механізації лісогосподарських робіт у зимовий період та гідромеліоративних робіт, розроблений студентами гр. Т-117 Сорокою А.В. та Долгополовим О.В.Кликните, чтобы увеличитьtraktor.jpg

Машина для внесення рідких мінеральних добрив і засобів захисту рідкісних рослин розроблена для малооб'ємного обприскування польових культур і багаторічних насаджень за участі студентів гр. Т-117 Грищенка Л.П., Пільника А.М. та Рахліна Є.Б. і співробітників Мелітопольського гідро-агрегатного заводу в рамках створюваного Запорізького відділення інженеринг-центру під керівництвом інж. Костичева В., з широким використанням автомобільних агрегатів і вузлів серійного виробництва.

Барабанний одновісний стенд для випробувань автомобілів з гідравлічним навантаженням, спроектований і виготовлений за участі студентів вечірнього відділення гр. АМВ-160 Лисуренка С.М. та Чистякова В.Б., під керівництвом ст. викл. Борисенка Г.В. та студентів денного відділення Кащеєва С.А., Назарчука А.М., Опанасенка В.В., під керівництвом доц. Козирева В.Х.

Монтажне пристосування для телескопічних стійок амортизаторів автомобілів розроблено для використання на СТО, що спеціалізуються з ремонту підвісок легкових автомобілів студентами гр. АМ-124 Макаровим І.Н. та Черненком А.І., під керівництвом доц. Брильова В.В.

Під керівництвом зав. лабораторій Усенка С.І. студентами розроблено і виготовлено для обслуговування і поточних ремонтів систем автомобілів ряд оригінальних технологічних засобів:

- стенд для контролю елементів систем живлення двигунів внутрішнього згоряння з впорскуванням пального розроблено і виготовлено студентом гр. АМ-125 Гібою С.А. та студ. гр. 14АТ Відющенком В.І. Технологічний процес із застосуванням розробленого пристосування, впроваджений на СТО автоцентру "Суперіор" при поточних ремонтах автомобілів, що зменшило трудомісткість і підвищило якість виконання контрольних і регулювальних робіт елементів інжекторних систем живлення двигунів;

- стенд для зняття характеристик рульового управління з гідропідсилювачем розроблено і виготовлено студентом гр. АМ-125 Зверевим А.В., студентом гр. 14-АТ Орещуком І.Г., що дозволяє визначити технічний стан елементів рульового управління, ефективність роботи гідравлічного підсилювача, виконати регулювальні роботи і призначений для діагностики рульового управління в умовах СТО;

- пристосування для промивання інжекторів систем живлення двигунів внутрішнього згоряння з впорскуванням палива розроблено і виготовлено студентами гр. АМ-124 Солдатенком В.М. та Нікіфоровим Д.Ю. застосовується в технологічному процесі обслуговування систем живлення із застосовуванням промивальних спецрідин, що поставляються в Запорізький регіон НПП "Прокуб" (автоцентр "Суперіор"). Пристосування впроваджено на СТО для періодичного технічного обслуговування інжекторних систем живлення двигунів внутрішнього згоряння і підвищує надійність роботи систем живлення, а також забезпечує підвищення тягово-швидкісних, економічних і екологічних властивостей автомобілів;

- пристосування для діагностики систем живлення карбюраторних двигунів розроблене і виготовлене студентами гр. АМ-123 Ревкою А.А. та Соколовим С.В., знижує трудомісткість і підвищує якість виконання контрольних і регулювальних робіт елементів карбюраторних систем живлення двигунів внутрішнього згоряння;

- пристосування для діагностики електробензонасосів двигунів внутрішнього згоряння, розроблене і виготовлене студентом гр. АМ-126 Зозулею Ю.А., знижує трудомісткість і підвищує якість виконання контрольних і регулювальних робіт електробензонасосів для двигунів внутрішнього згоряння, рекомендовано для використання на СТО, що спеціалізуються по ремонту систем живлення легкових автомобілів.

Під керівництвом спеціалістів ВАТ "Мотор Січ" студенти групи Т-118 Письмиченко Є.О., Псьол М.А., Чепель О.Ю. та Новиков М.С. розробили проекти малогабаритного трактора тягового класу 0,3т. та вантажного автомобіля особливо малого класу у складі уніфікованого сімейства тягово-транспортних засобів виробництва ВАТ "Мотор Січ". Проекти виконано на базі серійних агрегатів, що спрощує вирішення питань їх впровадження у виробництво.

Під керівництвом доцентів Дударенко О.В. та Слюсарова О.С. студенти групи Т-119 Бондаренко О.В., Жерелін С.В., Маліночка С.А., Кузнецов Я.А., Лисиченко В.Г., Долгополов Д.В. розробили альтернативні варіанти перспективного легкового автомобіля малого класу для виробництва ЗАТ "ЗАЗ" з поліпшеними тягово-динамічними і ергономічними характеристиками.

Студенти групи Т-128 Лавров О.В. і Чернов О.В. та студ. гр. Т-119 Баштовий А.А. і Баштовий Б.А. розробили методики і технічні засоби для реєстрації робочих процесів автомобіля при тягово-динамічних та гальмівних випробовуваннях. Розроблений прилад для вимірювання натискного зусилля на педалі, а також запропонована методика і стенд для тарировки приладу впроваджені в навчальний процес на кафедрі автомобілів. В дипломних проектах студентів групи Т-129 Веропотвеляна П.М. та Балакірева Б.П. розроблялись методики і засоби діагностики технічного стану електронних датчиків систем керування двигунами та кондиціювання повітря автомобілів. Ці роботи виконані під керівництвом ст. викл. Борисенка Г.В. і мають практичне значення для впровадження у виробництво.

Під керівництвом ст. викл. Писаревського В.І. студ. гр. Тз-219 Лисенком С.П. розроблена установка для експериментального дослідження бічного відведення еластичної шини.

В магістерських роботах вирішувались актуальні питання дослідження впливу передаточних чисел коробки передач автомобіля особливо малого класу на паливну економічність (студ. гр. Т-118 Середюк С.І.) та тягово-швидкісні властивості (студ. гр. Т-118 Чуть А.М.), досліджувались можливості створення великовантажних причепів з частковим розвантаженням повітряною подушкою коліс (студ. гр. Т-118 Гецук О.Л.) та особливості вибору експлуатаційних характеристик таких причепів (студ. гр. Т-118 Омелюсік М.В.). Студ. гр. Т-128 Ніколаєв Є.М. розробив методику і стенд для контролю датчика масової витрати повітря системи керування паливоподачею двигуна. Роботи виконувались під керівництвом доцента Козирева В.Х. та ст. викл. Писаревского В.І. і Борисенка Г.В.

Студенти-магістри гр. Т-129 Донченко О.А., Сосик А.Ю. та студ. гр. Т-119 Страхов Д.В. під керівництвом доцентів Козирева В.Х. та Слюсарова О.С. проводили дослідження трибологічних характеристик фрикційних пар гальмівних механізмів та ефективності і порівняльного аналізу рушіїв транспортних засобів.

Характерно, що чимало студентів-автомобілістів захоплювалося науковими роботами із суспільних наук, міжнародного молодіжного руху, перемагали на різних конкурсах, у тому числі всесоюзних і республіканських. Лауреатами всесоюзних конкурсів стали студенти Микола Дєдков, Євген Карташов, Віктор Понеділко та інші. Цікаво, що Микола Дєдков і Віктор Понеділко захистили кандидатські дисертації з історії.

Кафедра автомобілів сьогодні - це окремий двоповерховий корпус площею 866,4 м2 і допоміжне приміщення площею 197 м2.

Кафедра здійснює підготовку фахівців зі спеціальностей: "Колісні та гусеничні транспортні засоби" за спеціалізаціями "Автомобіле - та тракторобудування" і "Випробування і діагностика автомобіля, діагностичне обладнання". А з 2000 року відкрилась нова спеціальність "Двигуни внутрішнього згоряння".

Сьогодні підготовка фахівців здійснюється за освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр (4 роки навчання); спеціаліст, магістр (5 років навчання) за рахунок коштів державного бюджету за держзамовленням, а також за рахунок коштів юридичних (підприємств і організацій) і фізичних осіб за денною і заочною формами навчання (на контрактній основі). Навчальна, науково-дослідна база і кадровий склад кафедри автомобілів, яка здійснює підготовку випускників за цими спеціальностями забезпечують підготовку спеціалістів вищої кваліфікації через аспірантуру. Кафедра має вищий, четвертий рівень акредитації.

При кафедрі "Автомобілі" працює автошкола, яка за період з 1998р. по 01.03.2005року підготувала більше 500 водіїв категорії "В".

Нині колектив кафедри налічує 20 осіб, із них 11 - викладачі, 9 - навчально-допоміжний склад. З 2000р. по 2004р. кафедру очолював доц., к.т.н. Слюсаров О.С.

З вересня 2004 року кафедру очолює ректор університету, проф., д.т.н. Бєліков С.Б.

Навчально-виховну роботу на кафедрі очолюють доценти Козирев В.Х. (декан ТФ), Слюсаров О.С, Брильов В.В., Коваленко І.І., Дударенко О.В., ст. викл. Артюх О.М., Гнатюк А.Є., Борисенко Г.В., Писаревський В.І., ас. Сосик А.Ю. Під керівництвом завідувачів лабораторій Усенка С.І. і Щербини А.В. роботу із забезпечення навчального процесу виконують майстер вир. навч. Стасюк І.І., старші лаб. Кукоба О.М., Решетняк О.В., Чучко А.О., Лисенко С.П., лаб. Нестеров К.Ю., Бойченко А.С.

Усі викладачі кафедри мають базову освіту і є випускниками ЗНТУ. У період з 1969 р. до 1973 р. підготували і захистили дисертації кандидатів технічних наук викладачі кафедри: Брильов В.В., Коваленко І.І., Козирев В.Х., пізніше - Сергієнко О.В.

Колектив кафедри постійно працює над вдосконаленням методичного забезпечення навчального процесу, розробляє конспекти лекцій, методичні вказівки з виконання студентами лабораторних і практичних робіт, які видані в університетській друкарні і є незамінним практичним матеріалом для студентів.

Для забезпечення навчального процесу і науково-дослідної роботи кафедра має у своєму розпорядженні 10 лабораторій із розміщеними в них макетами, агрегатами і механізмами автомобілів і двигунів внутрішнього згоряння, розрізами механізмів двигунів, планшетами, плакатами та ін. У навчальному процесі застосовуються 8 ЕОМ типу Intel "Pentium" для розробки конструкторської документації, аналізу кінематики, механізмів і агрегатів автомобіля, а також двигунів внутрішнього згоряння. Використовуються програми: AutoCAD 14, Mechanical Decktop 30, Cosmos, MathCAD 7- для розрахунку й оптимізації конструкції деталей двигунів внутрішнього згоряння, автомобілів, дослідження кінематики механізмів з урахуванням пружньо-деформованого стану деталей, оброблення результатів досліджень; Electronical Workbench - для моделювання і дослідження роботи елементів електроустаткування і систем запалювання автомобіля, розробки електронних схем, технічних засобів діагностики і випробовувань автомобілів.

Практичні навички студенти отримують при проведенні лабораторних робіт у лабораторіях кафедри: "Конструкція шасі транспортних засобів", "Конструкція двигунів внутрішнього згоряння", "Діагностика двигунів внутрішнього згоряння", "Випробування транспортних засобів", "Стендові випробування транспортних засобів, їх агрегатів і систем", "Електричне, електронне і мікропроцесорне устаткування транспортних засобів", "Автоматичні системи транспортних засобів".

До 100-річчя ЗНТУ кафедра одержала від своїх випускників, що працюють на ЗАТ "ЗАЗ" чудовий подарунок - лабораторію для "Випробування двигунів і агрегатів трансмісії автомобіля", обладнану гальмівною установкою з рекуперацією енергії.

Сьогодні лабораторна база кафедри не тільки забезпечує навчальний процес, але дозволяє проводити і науково-дослідні роботи з вирішення актуальних технічних проблем виробництва, проводити наукові дослідження викладачам і аспірантам кафедри.

До проведення на кафедрі науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт залучаються студенти, що забезпечує підвищення їх підготовки до самостійної інженерної діяльності й адаптації у сучасних умовах виробництва.

Транспортний (автомобільний) факультет і його випускаючі кафедри проводять спільну науково-дослідну роботу з обстеження пасажиропотоків і вибору оптимальних маршрутів руху міського пасажирського транспорту з Запорізьким держоблавтотранспортним управлінням (керівник Іванов І.Є.).

На сьогодні наукові роботи на кафедрі ведуться за напрямком "Дослідження впливу конструктивних особливостей агрегатів на експлуатаційні властивості і ефективність робочих процесів транспортних засобів", за яким спеціалісти співпрацюють з зацікавленими організаціями ЗАТ «ЗАЗ» і ВАТ «Мотор Січ» і приватними особами.

Оставьте комментарий к этому документу:



cod


Все поля обязательны для заполнения!



  • Russian to English Russian to German Russian to French Russian to Italian